Zapraszamy na zajęcia relaksacyjne Naturalne Wyciszenie oraz zajęcia rozwojowo–terapeutyczne KOŃ-TAKTY w asyście koni. 

Nie musisz mieć żadnego doświadczenia z końmi, nie wsiadamy na nie. 
Udział w każdym zadaniu oraz dzielenie się refleksjami są dobrowolne, a jego rezultaty ćwiczeń nie podlegają ocenie w kategorii dobrze czy źle. Po prostu otwórz się na nowe doświadczenie, a poprowadzą Cię przez psycholog oraz zootechnik - behawiorysta koni, osoby, których wiedza i doświadczenie uzupełniają się wzajemnie, tworząc kompletny zestaw narzędzi i umiejętności niezbędnych do pracy rozwojowej. 
To, co poczułeś, zauważyłeś, doświadczyłeś zostanie wspólnie omówione i zinterpretowane.
Ideą spotkania jest połączenie pozytywnego wpływu kontaktu z końmi w duchu metody Horse Assisted Education (HAE) oraz ukierunkowanego czerpania ukojenia z natury. Będziemy pracować z ciałem i umysłem w towarzystwie koni. 
Nie potrzebujesz mieć doświadczenia z końmi, w trakcie spotkania nie wsiadamy na nie. Wystarczą dobre chęci oraz otwartość na nowe doświadczenia. 
Co może dać nam kontakt z końmi? Dla koni bardzo ważny jest stan spokoju i relaksu, do którego przez cały czas dążą. Obcowanie z końmi sprawia, że czujemy się lepiej. Spada poziom stresu, reguluje się praca układu nerwowego, uczymy się odprężać. Natura ma ogromny potencjał terapeutyczny… Będziemy „zanurzeni” w przepięknym, naturalnym otoczeniu, wchodząc w interakcje z przyrodą, trenując uważność i ukazując innymi sposobami, w jaki sposób otoczenie może stanowić ukojenie dla nerwów i źródło wewnętrznego spokoju. 
OFERTA SPOTKAŃ GRUPOWYCH ORAZ INDYWIDUALNYCH 2024
1.  Naturalne Wyciszenie
Dla kogo: wszystkie grupy wiekowe
Forma spotkania: grupowa, indywidualna 
Czas trwania: 6h. spotkanie grupowe, spotkania indywidualne 1,5h.
Miejsce spotkania: Jeżów 41, 24-350 Chodel, korzystamy z infrastruktury oraz otoczenia stajni oraz domu Pasikonika. 
Terminy: Możliwość organizacji na życzenie osób zainteresowanych. 
Prosimy o kontakt: boguskagasinska@gmail.com, tel. 508324604 lub FB Dom Pasikonika
Skorzystaj jeżeli: 
 • Zmagasz się ze stresem, niepokojem, natłokiem myśli, wypaleniem. 
 • Doświadczasz trudnych emocji związanych z różnymi sprawami i wydarzeniami z Twojego życia prywatnego i zawodowego. 
 • Masz poczucie, że każdy dzień jest taki sam, a czas płynie w zawrotnym tempie. 
 • Dążysz do równowagi życiowej, w świecie pełnym wymagań i obowiązków. 
 • Potrzebujesz chwili zatrzymania się, regeneracji, ciszy, wsłuchania się w to, co czujesz, Zależy Ci na zdrowym stylu życia, lubisz kontakt z przyrodą, szukasz spokojnej, sielankowej atmosfery. 
 • Chcesz poznać sposoby powrotu do równowagi emocjonalnej i poszukać inspiracji do otwierania bram dobrego samopoczucia.
Pomysł na „dzień idealny” - plan spotkania
 • Zaczniemy od sesji relaksacyjnej, opartej na świadomym oddechu, równoważącej umysł i ciało, która pozwoli zostawić za sobą emocjonalny bagaż, z którym przyjeżdżamy i przygotuje nas do świadomego i kojącego kontaktu z końmi. 
 • Następnie rozpoczniemy dwugodzinną sesję z końmi polegającą na przybywaniu w ich naturalnym środowisku, swobodnej obserwacji, treningu uważności w czasie wypasu koni na łące, nawiązaniu bezpośredniego kontaktu poprzez dotyk. Zwieńczeniem tej części spotkania będzie oddanie się twórczej technice artystycznej, która będzie narzędziem do wyrażania towarzyszących nam uczuć.  Będziemy korzystać z oferty naszych plenerowych warsztatów artystycznych.  Więcej informacji...
 • Po godzinnej przerwie na lunch, o który zadbają organizatorzy wybierzemy się nad staw, gdzie po raz kolejny, w sposób holistyczny zadbamy o rozluźnienie ciała i umysłu za pomocą prostych, przyjemnych i ciekawych ćwiczeń, jakie proponuje trening neurofitness. 
 • Rozluźnieni i otwarci na nowe doświadczenia wyruszymy wzdłuż pobliskiej rzeki Chodelki, aby idąc pośród traw i drzew oddać się „naturalnemu wyciszeniu”. To czas, kiedy wykonując ćwiczenia uważności, w sposób świadomy możemy doświadczać przyrody wszystkimi zmysłami. Kierując się w stronę zachodzącego słońca powoli będziemy zmierzać do punktu, „gdzie wszystko się zaczęło”, aby zasiadając na wygodnych kanapach oddać się chwili refleksji. Wierzymy, że odjeżdżając zabierzecie ze sobą piękne doświadczenia, które nie będą już tylko wspomnieniami, ale będą w Was żywe. Wierzymy też, że „rzucając ostatnie spojrzenie” na nasze gospodarstwo, w głębi ducha będziecie chcieli do nas jeszcze wrócić….;)

Chcesz wiedzieć więcej o zajęciach relaksacyjnych i terapeutycznych w asyście koni ?

KORZYŚCI Z ZAJĘĆ ROZOWJOWYCH Z KOŃMI
Konie są Tu i Teraz, nie żyją ani przeszłością ani przyszłością. My, ludzie mamy tendencję do Nie Bycia Tu i Teraz, albo analizujemy to, co już się stało, albo zamartwiamy tym, co może się zadziać, układamy w głowie scenariusze i alternatywy. Rzadko, kiedy jesteśmy Tu i Teraz. Obserwacja oraz kontakt z końmi pomaga odpowiedzieć sobie na pytania: Co teraz czuję?, Jak reaguję na moje emocje?, Dlaczego tak reaguję? Konie świetnie odczytują emocje, intencje, nastawienie. Są mistrzami komunikacji niewerbalnej. Podczas wspólnych zadań potrafią doskonale odnaleźć tę część nas, która w danej chwili najbardziej domaga się uwagi. Może być to np. stawianie granic, odwaga do działania, pewność siebie, wyrażenie swoich potrzeb. Dla koni bardzo ważny jest stan spokoju i relaksu, do którego przez cały czas dążą. Obcowanie z końmi sprawia, że czujemy się lepiej, spada poziom stresu, reguluje się praca układu nerwowego, uczymy się odprężać. Czy potrafię wyznaczyć swoją przestrzeń?, Jaki jestem w kontaktach z ludźmi? Mówi się, że konie są niejako naszym „lustrem”, dlatego obserwując końską reakcję możemy uczyć się o sobie i zauważać jak wpływamy na innych.

Ideą naszych działań jest połączenie pozytywnego wpływu innowacyjnej metody Horse Assisted Education (HAE), czyli uczenia się z udziałem, KONI oraz ukierunkowanego czerpania siły z NATURY, wykorzystując przy tym techniki uważności, metody relaksacyjne, pracę z ciałem, oddechem i umysłem
 Celem zajęć w asyście koni (HAE) jest rozwój w sferze emocjonalnej i psychospołecznej poprzez uczenie się od tych zwierząt oraz dzięki nim. Podczas wspólnej pracy z końmi poruszamy m.in. kwestie: komunikacji, inteligencji emocjonalnej, koncentracji uwagi, samoregulacji i radzenia sobie ze stresem, asertywności, wyznaczania i osiągania celów, zarządzania i przywództwa, skuteczności działania i samooceny. 
KONIE NIE STANOWIĄ TU GŁÓWNEGO TEMATU, SĄ ONE TOWARZYSZAMI NA DRODZE DO ODKRYWANIA SIEBIE I PRACY NAD SOBĄ. 
Podstawą nawiązania autentycznych relacji z koniem, ale i z człowiekiem jest umiejętność wyznaczania swojej przestrzeni, wyznaczania granic. Agresja, zbyt duża presja doprowadzą do ucieczki, z kolei efektem naszej uległości będzie brak działania. Doświadczysz rozwijającej relacji, dzięki której przyjrzysz się własnym zachowaniom i automatyzmom. W relacji tej nie jesteś pod presją oceny, zwierzę nas nie ocenia, nie interesuje go nasze wykształcenie, status materialny, wygląd. Jak się komunikuję? Jaką daję informację zwrotną? Koń, jako trener jest doskonałym partnerem uczącym nas umiejętności komunikacji, odczytywania sygnałów, emocji, przekazywania szybkich i czytelnych komunikatów. 
Konie dają natychmiastową odpowiedź, tzw. Instant Feedback, dzieki czemu możemy przetrenować sytuacje z życia codziennego - dostaję od kogoś komunikat i muszę jak najszybciej na niego odpowiedzieć nie żałując podjętego działania. Podczas zadań pracujemy nad komunikacją werbalną i niewerbalną. Kontakty z końmi uczą precyzowania swoich oczekiwań - tylko zrozumiałe komunikaty przysznoszą pożądany efekt, kiedy zaś zmotywują konia do działania, odkrywamy w sobie siłę, wzrasta nasze poczucie wartości i sprawczości. 
OBSERWACJA ORAZ KONTAKT Z KOŃMI POMAGA ODPOWIEDZIEĆ SOBIE NA PYTANIA: 
Co teraz czuję?, Jak reaguję na moje emocje?, Dlaczego tak reaguję? 
Konie świetnie odczytują emocje, intencje, nastawienie. Są mistrzami komunikacji niewerbalnej. Podczas wspólnych zadań potrafią doskonale odnaleźć tę część nas, która w danej chwili najbardziej domaga się uwagi. Może być to np. stawianie granic, odwaga do działania, pewność siebie, wyrażenie swoich potrzeb. Dla koni bardzo ważny jest stan spokoju i relaksu, do którego przez cały czas dążą. Obcowanie z końmi sprawia, że czujemy się lepiej, spada poziom stresu, reguluje się praca układu nerwowego, uczymy się odprężać. 
Czy potrafię wyznaczyć swoją przestrzeń?, Jaki jestem w kontaktach z ludźmi? 
Mówi się, że konie są niejako naszym „lustrem”, dlatego obserwując końską reakcję możemy uczyć się o sobie i zauważać jak wpływamy na innych. Konie nie stanowią tu głównego tematu, są one towarzyszami na drodze do odkrywania siebie i pracy nad sobą. Podstawą nawiązania autentycznych relacji z koniem, ale i z człowiekiem jest umiejętność wyznaczania swojej przestrzeni, wyznaczania granic. Agresja, zbyt duża presja doprowadzą do ucieczki, z kolei efektem naszej uległości będzie brak działania. Doświadczysz rozwijającej relacji, dzięki której przyjrzysz się własnym zachowaniom i automatyzmom. W relacji tej nie jesteś pod presją oceny, zwierzę nas nie ocenia, nie interesuje go nasze wykształcenie, status materialny, wygląd. 
Jak się komunikuję? Jaką daję informację zwrotną? Koń, jako trener jest doskonałym partnerem uczącym nas umiejętności komunikacji, odczytywania sygnałów, emocji, przekazywania szybkich i czytelnych komunikatów. Konie dają natychmiastową odpowiedź, tzw. Instant Feedback, dzieki czemu możemy przetrenować sytuacje z życia codziennego - dostaję od kogoś komunikat i muszę jak najszybciej na niego odpowiedzieć nie żałując podjętego działania. Podczas zadań pracujemy nad komunikacją werbalną i niewerbalną. Kontakty z końmi uczą precyzowania swoich oczekiwań - tylko zrozumiałe komunikaty przysznoszą pożądany efekt, kiedy zaś zmotywują konia do działania, odkrywamy w sobie siłę, wzrasta nasze poczucie wartości i sprawczości.

Doświadczysz rozwijającej relacji z koniem - trenerem, dzięki której przyjrzysz się i popracujesz nad własnymi myślami, emocjami i zachowaniami. Powrócisz do równowagi emocjonalnej, zmaleje psychiczne napięcie, pojawi się witalność, przypływ energii, a emanująca od koni odwaga, napełni Cię siłą

Drugim równie ważnym fundamentem w naszej pracy jest NATURA, a dokładnie jej ogromny potencjał terapeutyczny.
 „Chłonięcie” natury z wykorzystaniem technik uważności (mindfullness) pozwala oczyścić głowę, wyciszyć się, a docelowo osiągnąć wewnętrzną harmonię i podnieść odporność. W Dolinie rzeki Chodelki nie brak jest miejsc, gdzie można skorzystać z mentalnej spaceroterapii, zanurzyć się wszystkimi zmysłami w atmosferze lasu i łąki, delektować zapachami, dźwiękami, smakami i widokiem krajobrazów, uważnie obserwować ptaki, zwierzęta i rośliny. Dzięki temu spotkaniu zaczniesz postrzegać spacery nie jako sposób na "nabijanie kilometrów", ale jako źródło dobrej energii i ukojenie nerwów. Wykorzystamy techniki oparte na uważności (mindfullnes), polegące na celowym nakierowaniu uwagi na to, czego doznaje się w danej chwili. Na łonie natury będziemy praktykowali świadome oddychanie, uziemianie, neurofitness wzbogacony o wizualizację i afirmacje. Jednym ze sposobów na poznanie i wyrażenie swoich odczuć będą różne techniki artystyczne, ruchowe i dźwiękowe.

Korzyści z bycia w naturze 
 • Zadbasz o regenerację ciała, odpoczynek dla umysłu i ukojenie dla duszy 
 • Wyciszysz się, odpoczniesz i pozbędziesz nadmiaru myśli 
 • Odbudujesz swoje zasoby psychiczne czerpiąc wszystkimi zmysłami z darów przyrody i jej siły

KOŃ-takty

Skorzystaj jeśli: 
 • Masz wrażenie, że działasz automatycznie, bezrefleksyjnie, przez co żadna czynność nie przynosi Ci przyjemności. 
 • Chcesz być uważnym i obecnym w "tu i teraz", jesteś ciekaw, jak to, co czujesz, wpływa na Ciebie, Twoje otoczenie i podjęte przez Ciebie działanie.
 • Chcesz zwiększyć świadomość własnych zasobów, poznać swoje mocne strony, 
 • Ważna są dla Ciebie praca nad swoją asertywnością i wyznaczaniem granic.
 • Potrzebujesz doświadczyć czegoś nowego.
 • Szukasz pomysłu na inne niż dotychczas spędzenia dnia z dala od swojej codzienności,
DLA KOGO SĄ NASZE ZAJĘCIA?
Spotkania są organizowane dla każdej grupy wiekowej, bez względu na wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. Nie potrzebne jest jakiekolwiek doświadczenie z końmi.
JAK WYGLĄDAJĄ PRZYKŁADOWE ZAJĘCIA.
Zaczynamy od sesji relaksacyjnej równoważącej ciało i umysł, odbywającej się w otoczeniu natury. Następnie omawiamy cel oraz przebieg spotkania. Po etapie przygotowawczym przechodzimy do ćwiczeń z udziałem konia, które są prowadzone przez behawiorystę zwierząt oraz psychologa. Są to proste zadania polegające na nawiązywaniu relacji z koniem, np. przeprowadzenie do wyznaczonego punktu, wspólny spacer, ukierunkowanie uwagi. Wykonujemy je indywidualnie, w parach lub grupowo. Podstawą jest uważna obserwacja, która ma prowadzić do refleksji. Następnie przechodzimy do omówienia zadania, wspólnej dyskusji, wyciagnięcia wniosków. Szukamy odniesienia do sytuacji z życia codziennego, wyznaczamy również obszary do dalszej pracy rozwojowej. W zależności od typu i czasu trwania warsztatu doświadczenia zostają powtórzone kilkakrotnie (1-3 razy). Po godzinnej przerwie obiadowo – kawowej, zanurzymy się w naturze wykorzystując techniki mindfulness, pracę z wyobraźnią, oddechem i ciałem.

Konie Trenerzy

Pamiętajmy, że w trakcie zajęć wszystkie zadania wykonujemy dobrowolnie. Jeżeli nie jesteś gotowy, możesz pozostać przy obserwacjach. Nasze Konie są odpowiednio dobrane i przygotowane do pełnienia swojej roli. Ich wybór nie jest przypadkowy. Są to ciekawskie, przyjazne zwierzęta, które lubią kontakt z ludźmi, chętnie przejmują inicjatywę, nie wykazują agresywnych zachowań. Tworzą stałą grupę, mają stabilną i ukształtowaną hierarchię stada. Zajmujemy się nimi na co dzień, od wielu lat, traktujemy jak członków rodziny, łączą nas wzajemny szacunek i zaufanie.

Gdzie odbywają się zajęcia?

Warsztaty grupowe oraz sesje indywidualne odbywają się w malowniczo położonym Gospodarstwie Agroturystycznym Dom Pasikonika, położonym w sercu Chodelskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego. W pobliżu znajdują się rozległe, umajone łąki oraz cichy i spokojny las liściasty, w którym słychać tylko odgłosy natury. Dolina przepływającej tu rzeki Chodelki ma szczególny charakter – odznacza się wyjątkowo licznymi wypływami wód powierzchniowych i źródłami. Przestrzeń jest odpowiednio przygotowana tak, aby zajęcia były przeprowadzone bezpiecznie nawet, kiedy warunki pogodowe nie sprzyjają. Do naszej dyspozycji jest przytulna stajnia oraz zadaszona stodoła z częścią wypoczynkową. Zapewniamy przytulny kącik kawowy, gdzie w każdej chwili możesz zaparzyć sobie kawę lub herbatę oraz coś przekąsić.
ILE TRWAJĄ ZAJĘCIA.
Sesje indywidualne trwają 90 minut. Ilość spotkań zależy od Ciebie. Jednodniowe warsztaty to dobra opcja dla osób, które są ciekawe metody rozwoju Horse Assisted Education i chcą sprawdzić, czy ten sposób doświadczania siebie im pasuje. Cykliczne sesje dają zaś możliwość głębszego wglądu w siebie, stopniowego zapuszczania się w swój wewnętrzny świat. Warsztaty grupowe trwają 6 godzin. W tym czasie jest zapewniona przerwa obiadowo – kawowa.

WYJAZD INTEGRACYJNY DLA GRUP SZKOLNYCH/ ZORGANIZOWANYCH

Zapraszamy grupy zorganizowane na niezwykle inspirujący i rozwijający wyjazd integracyjny pełen ciekawych doświadczeń, które nie tylko zbliżą do siebie członków grupy ale i dostarczą niezapomnianych wrażeń płynących z różnych, wspólnie wykonywanych aktywności na łonie natury, w podlubelskim gospodarstwie agroturystycznym.

W programie 

 • WARSZTAT Artystyczny z oferty Pracowni Koniczynka. 
 • AKCJA INTEGRACJA. Zajęcia prowadzone przez doświadczonego psychologa, których celem jest lepsze poznanie siebie nawzajem, budowanie pozytywnej atmosfery, tworzenie poczucia bezpieczeństwa i zaufania w zespole, nauka współpracy, bycie razem. Warsztat opiera się na metodach aktywizujących, wykorzystujących lokalne zasoby przyrodnicze. 
 • Wizyta w stajni. 
 • OGNISKO + CZAS WOLNY. Kolejna okazja do integracji na świeżym powietrzu. Znoszenie drewna i patyków, wspólne rozpalanie ogniska, pieczenie kiełbasek i ziemniaków oraz luźny czas w kręgu przy ognisku, to ostatni punkt programu wieńczący pełen wrażeń i nowych doświadczeń dzień.
Copyright © 2024
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem